Къснобронзов некропол при с. Орсоя, Ломско

Дата на публикуване: 16.04.2025 14:14

Некрополът е открит случайно през лятото на 1969 г. от ломчанина Петър Бонев. Той е разположен на десния бряг на р. Дунав, в местността “Пльоска” недалеч от днешното с. Орсоя. Проучен е по археологически път от 1970 до 1976 г., открити са 267 погребения от тогавашния директор на музея Трайко Филипов. Разкритите при разкопките материали са изследвани от най-изтъкнати български и чуждестранни специалисти по историята и културата на българските земи през късната бронзова епоха.

Резултатите от тези проучвания показват, че културата, плод на която е некрополът, се е развивала в днешните български земи през ХІV – ХІІ в. преди новата ера. Тогавашните хора са погребвали близките си чрез трупоизгаряне , а костите са поставяли в красиви глинени съдове – урни, повечето от които са богато орнаментирани, покрити с похлупаци. В урните са поставяни и предмети, свързани с погребалните ритуали, които разкриват богатия духовен живот на създателите на тази уникална култура.

Особено ценно за нас е да знаем, че предметите от Къснобронзовия некропол при с. Орсоя показват духовното единство на неговите създатели, със създателите на върховните достижения на европейската култура и цивилизация от това време, каквито са народите на Крит и Микена. Основното божество, почитано от Минойския Крит е Богинята майка-символ на плодородието и вечното възраждане на света. В същата иконографска схема, но многократно по-стилизирано, е представена Богинята майка в култовите фигури, поставени в урните на некропола. Тук виждаме и двойната брадва-основен символ на царската власт и в Критско-микенската култура. Орсойският некропол е красноречиво доказателство за изконната приобщеност на българските земи към Европейската цивилизация и култура. Находките от Орсойския некропол са представени в постоянна експозиция в Исторически музей – Лом.

Галерия